“Jashtë është ferr”/ Vala e të nxehtit në pjesë të Evropës jugore dhe qendrore shkakton alarme! Associated Press: Nga Italia, Shqipëria, Çekia e Greqia, temperaturat mbi 40 gradë

by editor

Një valë e nxehtë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të rriten deri në 40 gradë Celsius në disa vende, raporton Associated Press.

Advertisements

Nga Italia në Rumani, autoritetet paralajmëruan njerëzit që të jenë të kujdesshëm, të kenë kujdes nëse shkojnë me pushime, të pinë shumë ujë dhe të shmangin daljen gjatë orëve më të nxehta të ditës.

Advertisements

Autoritetet italiane shpallën alarm të kuq moti në shtatë qytete të enjten, kryesisht në pjesët qendrore të vendit, por edhe kryeqytetin Romë dhe Trieste në verilindje. Autoritetet komunale të Romës lëshuan një aplikacion dixhital për të ndihmuar njerëzit të gjejnë burimet publike të pijes pasi temperaturat arritën në 38 gradë Celsius të enjten.

Kushtet e të nxehtit përkeqësohen nga lagështia dhe mund të prekin njerëzit e shëndetshëm si dhe ata me probleme shëndetësore, paralajmëruan autoritetet italiane.

Paralajmërime të ngjashme u lëshuan në Kroacinë fqinje dhe më tej në lindje dhe jug. Vendpushimi kryesor turistik i Kroacisë, qyteti jugor i Detit Adriatik i Dubrovnikut, regjistroi 28C herët në mëngjes.

Zjarret në pyje janë raportuar këtë javë në Shqipëri, pranë kufirit me Greqinë, si dhe në Bosnje dhe Itali. Disa zjarre shpërthyen të enjten në zonën jugore të Korintit të Greqisë dhe në ishullin Lesbos në lindje të Detit Egje, vijon raporton Associated Press.

Paralajmërimet u lëshuan në Athinë dhe pjesë të tjera të Greqisë qendrore të enjten. Autoritetet greke kanë thënë se vendi përballet me rrezikun më të lartë të zjarrit në dy dekada këtë verë, pas një dimri dhe pranverë të butë, kryesisht pa shi, që e kanë lënë bimësinë të thatë.

Meteorologët thanë se temperaturat ishin edhe më të larta se ato të raportuara zyrtarisht në qytetet e mëdha, ku betoni i rrëmujshëm rrezaton nxehtësinë mbi tokë dhe asfalti zbutet nën këmbët e dikujt.

“Ishte e pamundur të merrje frymë dje,” tha Antonela Spiçanovic, nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, ku temperaturat arritën në 39C të mërkurën. Qyteti dukej i shkretë me shumë nga banorët e tij që qëndronin brenda ose drejtoheshin drejt bregut të detit Adriatik ose maleve.

“I kaloj ditët në banesë, nën ajër të kondicionuar,” tha Dorde Stanišić, një inxhinier elektrik gjithashtu nga Podgorica. “Jashtë është ferr.”

Mendim Rugova, një meteorolog nga Kosova, tha se temperaturat në vend janë rritur mesatarisht me 2.5 gradë që nga vitet 1980. Ai tha se vala aktuale e të nxehtit mund të zgjasë deri në fund të korrikut.

“Në rajon mund të shohim temperatura mbi 40 gradë Celsius, në pjesë të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, në Greqi dhe gjithashtu në pjesë të Serbisë,” parashikoi ai.

Në kryeqytetin e Çekisë, Pragë, ku temperaturat arritën në 34 gradë Celsius të mërkurën përpara se të bien pak të enjten, kopshti zoologjik i qytetit shpërndau dhjetë tonë akull për të ofruar lehtësimin e nevojshëm për kafshët.

Akulli u vendos në mënyrë strategjike rreth kopshtit zoologjik të mërkurën, duke krijuar pika të freskëta ku kafshët mund të gjenin strehim nga temperaturat jashtëzakonisht të larta.

Në kryeqytetin rumun Bukuresht, termometrat e rrugëve treguan 42C të martën dhe të mërkurën megjithëse matjet zyrtare ishin disa gradë më të ulëta.

Serbia raportoi temperatura rekord deri më tani këtë verë. Në kryeqytetin Beograd, mjekët raportuan se po trajtonin njerëz që kishin rënë në pa ndjenja, ndiheshin të trullosur ose ankoheshin për dhimbje koke për shkak të vapës.

You may also like