Kanë lidhje familjare dhe vijnë nga Vlora/ Goditet banda shqiptare e trafikut të drogës në BE, vihen në pranga 17 persona. Sekuestrohen 100kg kokainë dhe 265 mijë euro cash

by editor

Pas një urdhër-arresti europian të autoriteteve belge për grup kriminal të trafikut të droges dhe vjedhjeve të rëndë, Karabinierët, në bashkëpunim me policinë belge, gjurmuan dhe arrestuan në Faenza një 42-vjeçar me origjinë shqiptare i lidhur me një bandën.

Në veçanti, grupit në kuadër të operacioneve belg iu sekuestruan 100 kilogramë kokainë dhe Speed ​​(përzierje kafeine dhe amfetamine) dhe 265 mijë euro cash.

Hetuesit e Evropës Veriore gjetën gjithashtu armë, uniforma të policisë holandeze, jelek antiplumb dhe substanca kimike: duke demonstruar më tej rrezikshmërinë dhe përgatitjen e bandës në fjalë.

Në total, operacioni pati 17 arrestime, 11 prej të cilave në Belgjikë dhe 6 në vende të tjera. Dy persona të tjerë të dyshuar se i përkisnin të njëjtit grup u bllokuan në Toskanë. Në veçanti, emrat e 17 të dyshuarve figurojnë në dy dosje, një nga policia federale belge dhe një nga policia lokale e Antwerp.

Sipas hetimeve, anëtarët e bandës kanë lidhje familjare me njëri-tjetrin dhe të gjithë vijnë nga Vlora. Një lloj mafie shqiptare që merret me gjithçka që lidhet me kokainën, nga importi tek prerja, tek riciklimi dhe më në fund tek trafiku i armëve.

Ndër veprimet që i atribuohen shoqatës, ka edhe episode të dhunshme të lidhura me kriminelë të përshkruar nga prokurorët belgë si veçanërisht të rrezikshëm dhe të vendosur.

Emrat e të dyshuarve nuk janë aspak të rinj për të dhënat e zbatimit të ligjit. Në vitin 2014, krerët e bandës tashmë ishin dënuar me burgim nga 10 deri në 12 vjet, të tjerët me role të vogla kishin marrë dënime nga 3 deri në 7 vjet. Por edhe kështu ata nuk u dekurajuan dhe përkundrazi vazhduan rrugën e tyre kriminale.

Prokuroria belge tashmë ka pasur mundësinë ta përcaktojë këtë operacion si rezultat i bashkëpunimit intensiv me Europolin dhe me forcat e huaja policore të shtrira në Gjermani, Francë, Holandë dhe Itali.

Në të njëjtën kohë ai shprehu shqetësimin për këtë lloj klani shqiptar që tashmë është i aftë të degëzohet në mbarë botën. Kjo është, jo vetëm në Evropë, por edhe në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Domethënë, një fenomen sipas autoriteteve belge, për t’u mbajtur në sy.

You may also like