‘Mallkimi i maces’, ja pse u eliminua Brazili nga Kupa e Amerikës

by editor

Brazili vazhdon të përjetojë një periudhë të vështirë në futboll, e cila kulmoi me eliminimin nga Kupa e Amerikës pas humbjes së shokuese ndaj Uruguait në çerekfinale.

Advertisements

Kjo humbje e papritur ka sjellë teori të çuditshme dhe shqetësime të mëdha në fanellat e tifozëve, të cilët po fillojnë të lidhin këtë disfatë me fenomenin e quajtur “mallkimi i maces”.

Advertisements

Kjo histori filloi në një konferencë përpara çerekfinales së Kupës së Botës 2022, kur gjatë një sesioni të Vinicius, një mace u shfaq në tavolinë dhe u hodh nga stafi që ishte pranë sulmuesit brazilian.

Kjo veprimtari shkaktoi reagime të ashpra nga fansat, të cilët kritikuan sjelljen për të cilën ata e quajtën dhunë ndaj kafshëve.

Ndaj Kroacisë në këtë ndeshje, Brazili u eliminua pas penalltive, duke shkaktuar një fushatë të zjarrtë në media dhe debat në vend. Kjo humbje në Kupën e Botës 2022 solli një periudhë të vështirë për “Seleçao”, me rezultate të dobëta në kualifikimet e Botërorit të ardhshëm, që e bënë situatën edhe më të vështirë për skuadrën kombëtare.

Para kësaj Kupa Amerikane, Brazili konsiderohej si një nga favoritet për të triumfuar dhe fituar titullin, por shpresat u shuajtën me eliminimin e papritur.

Fansat e skuadrës janë në një gjendje të shqetësuar dhe të zhgënjyer, duke përfshirë edhe Vinicius e shoqëruesit e tij, të cilët po përballen me akuzat dhe spekulimet për rolin e tyre në humbjen e fundit të shkëlqyerisë.

Në këtë kontekst, “mallkimi i maces” ka nisur të mbajë një vend të rëndësishëm në diskutimet dhe analizat e tifozëve dhe mediave futbollistike, duke rritur presionin mbi ekipin dhe stafin e tij. Pyetjet për të ardhmen dhe përmbushjen e pritjeve të tifozëve do të mbeten tema kryesore për Brazili në muajt në vijim.

You may also like