Rrëfimi i trishtë i dy shqiptarëve që u kapen në fermën e kanabisit

by editor

Një hidraulik dhe një punëtor ndërtimi shqiptar që erdhën ilegalisht në MB u kujdesën për një fermë të madhe droge në Kettering për të shlyer borxhet e trafikantëve.

Advertisements

Fabrizio Zika dhe Elmaz Idriz u kapën kur policia bastisi një shtëpi në Headlands dhe gjeti kanabis me vlerë potencialisht deri në 415,000 £.

Advertisements

Shtetasit shqiptarë kishin para borxh ndaj bandave që i kishin futur kontrabandë në Britaninë e Madhe dhe u thanë se do të shlyenin borxhet e tyre, duke u kujdesur për fermat me lëndë narkotike.

Të premten (21 qershor) dyshja u burgosën secili me dy vjet e katër muaj burg, pasi Gjykata e Kurorës së Northampton dëgjoi rrëfimin e trishtë ar, sesi ata u përfshinë në botën kriminale.

Zika, 27 vjeç dhe Idrizi, 38 vjeç, u gjetën në tavanin në pjesën e pasme të shtëpisë së madhe, gjysmë të shkëputur kur policia e bastisi atë pak para orës 9 të mëngjesit të 23 majit.

Një kontroll në tetë dhoma në pronën trekatëshe, ku jetonin dyshja, bëri të mundur gjetjen e 488 bimëve të kanabisit, si dhe kabllo elektrike, ndriçim, llamba ngrohjeje, çarçafë dhe ajrim në një mjedis të sofistikuar.

You may also like