Rutina e mëngjesit/ Ushqimet që duhet të shmangen kur jemi me stomakun bosh

by editor

Shumë prej nesh zgjohen në mëngjes dhe kanë një rutinë jo të rregullt kur vjen pjesa tek ushqimi dhe konsumimi i mëngjesit por kanë një rutinë të bazuar kryesisht në nxitimin tonë për të shkuar në punë.

Advertisements

Për shembull, shumica ka disa zakone të këqija kur e kemi stomakun bosh duke konsumuar ushqime që nuk duhet. Ja cilat janë disa nga ushqimet që duhen shmangur në rutinën tonë të mëngjesit

Advertisements

Barnat anti-inflamatore

Aspirina, paracetamoli dhe ilaçet e tjera anti-inflamatore jo-steroide nuk duhet të merren me stomakun bosh. Dhe kjo sepse, jo vetëm ulet efektiviteti i tyre, por mund të shkaktojë probleme serioze si gjakderdhja gastrike.

Kafe

Mundohuni të shmangni kafen me stomakun bosh, qoftë edhe pa kafeinë. Ky i fundit stimulon prodhimin e acidit, i cili shkakton urth dhe probleme të tjera të sistemit tretës. Përveç kësaj, nëse e kaloni mëngjesin edhe pas kafesë, do ta çoni trupin tuaj në mungesë të serotoninës për pjesën tjetër të ditës.

Çamçakëz

Acidi tretës i prodhuar gjatë përtypjes së çamçakëzit dëmton sipërfaqen e brendshme të stomakut, ndërsa përtypja e tepërt e çamçakëzit mund të çojë në sëmundje të tilla si gastriti. Në fakt, hulumtimet kanë vërtetuar se njerëzit që hanë vazhdimisht çamçakëz, preferojnë ushqimin e shpejtë, në vend të frutave dhe perimeve.

Lëng portokalli

Fibrat acidike dhe të forta që përmbajnë agrumet irritojnë stomakun tuaj bosh, gjë që është veçanërisht e rrezikshme për ata që kanë ose janë në rrezik të zhvillimit të gastritit. Për ta shijuar dhe për të përfituar nga përfitimet e tij, ose hani diçka paraprakisht ose holloni me ujë në një raport 2 me 1.

Alkooli

Kur pini alkool pa ngrënë më parë, shkalla e përthithjes së tij rritet me dy herë, gjë që çon në një hangover të rëndë. Ky absorbim i shpejtë ndikon ndjeshëm, përveç stomakut, zemrës, mëlçisë dhe veshkave.

You may also like