Temperatura deri në 43 gradë, rrymat e ngrohta ajrore pritet të ‘përvëlojnë’ gjithë vendin

by editor

Anticikloni afrikan tashmë i fuqizuar do të mbajë në Shqipëri një mot me temperatura të larta të paktën deri me 20 korrik. Sipasa Meteprologes Rezarta Xhakollari , temperaturat deri në 42 gradë cecus do të vijojnë edhe për fundjavën.

Advertisements

Meteorologia nuk përjashton mundësinë që në zonat malore, kryesisht ato verilindore, gjatë fundjavës të ketë edhe rrebeshe shiu, ndonese vlera e tmperaturave do të jetë e qëndrueshme.

Advertisements

E hëna dhe e marta pritet të jenë ditë me temperaturat më të larta sa i takon muajt korrik.

Sipas meteorologes Rezarta Xhankollari, vetëm pas datës 20 korrik temperaturat pritet të pësojnë ulje në vlerat e tyre maksimale.

You may also like