Tërmeti i fuqishëm 7.2 ballë shkund këtë vend, raportohet për të plagosur

by editor

Të paktën tetë persona janë lënduar pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.2 ballë që goditi brigjet e Perusë jugore.

Advertisements

Thellësia e tërmetit ishte prej 28 kilometrash, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGC). Tërmeti goditi 8 kilometra në perëndim të Atiquipa, rreth 600 kilometra në jug të kryeqytetit Lima.

Advertisements

Disa banorë të Atiquipa thanë në mediat sociale se ndjenë një tërmet shumë të fortë dhe të gjatë që shkaktoi lëkundjen e shtretërve të tyre.

Nga pamjet e publikuara në internet shihen llambat që lëkunden brenda shtëpive në Lima.

You may also like