‘Çmendet’ moti/ Stuhitë ‘bëjnë kërdinë’ në këtë vend, raportohet për 15 të vdekur

by editor

Stuhitë e fuqishme vranë 15 persona dhe lanë një gjurmë të gjerë shkatërrimi të dielën në Teksas, Oklahoma dhe Arkansas pasi shkatërruan shtëpitë dhe shkatërruan një stacion kamioni ku shoferët u strehuan gjatë motit të fundit vdekjeprurës që goditi SHBA-në qendrore.

Shtatë vdekje u raportuan në Cooke County, Teksas , pranë kufirit të Oklahomas, ku një tornado natën e së shtunës goditi një zonë rurale pranë një parku shtëpish të lëvizshme, thanë zyrtarët.

Tre anëtarë të familjes në Teksas u gjetën të vdekur në një shtëpi pranë komunitetit të vogël të Valley View, tha Sappington.

Advertisements

Stuhitë shkaktuan dëme edhe në Oklahoma, ku u plagosën të ftuarit në një dasmë në natyrë. Dhjetëra mijëra banorë mbetën pa energji në të gjithë rajonin

Mes viktimave ishin dhe dy fëmijë, 2 dhe 5 vjeç.

You may also like