“Dosja e Metës ka 3 viktima dhe 1 të zhdukur”/ Avokati Idajet Beqiri plas deklaratën ‘bombë’: Ish-presidenti porositi vrasjen e vëllait të deputetit

by editor

I ftuar ditën e sotme në emisionin “ Breaking”, në një lidhje direkte ka qenë avokati Idajet Beqiri për të folur në lidhje me deklaratat e kreut të SPAK ditën e djeshme gjithashtu dhe reagimet e të pranishmëve.

Beqiri ka treguar se e të pranishmit në Komisionin e Ligjeve ishin mbledhur më së shumti për të zbuluar diçka nga kreu i SPAK, por profesionalizmi i Dumanit nuk i lejoi të zbulonin asgjë në lidhje me punën e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme.

Avokati tha gjatë intervistës që SPAK është i ngarkuar përveç çështjeve të veta edhe me çështje me të cilat kryesisht i takojnë Prokurorisë së Juridiksionit të Përgjithshëm për t’i bërë dhe heqja e tyre do të ishte një lehtësim për të.

Në lidhje me reagimet e deputetit Flamur Noka, ai ka thënë se deputetët e partisë së Berishës gjithashtu edhe e Ilir Metës janë përgjithësisht kundër SPAK-ut. Arsye kjo sepse SPAK ka në dorë çështje të tyret të cilat janë shumë tronditëse për opinionin publik. Avokati ka akuzuar se Meta dhe Berisha kanë kryer krime të rënda për të cilat SPAK është në dijeni dhe i ka në dorë dosjet e tyre.

Beqiri tha se në dosjen e Metës dalin hapur të gjitha vjedhjet e kryera nga pasuria e kombit Shqiptar dhe pastrimi i këtyre parave neprmjet operacioneve ose nderhyrjeve estetike, gjithashtu ka përfshirë edhe ish-kryeministrin Berisha duke përmendur vjedhjet bashkë me djalin e tij të cilat i kryenin në bashkëpunim me njerëz të cilët ishin punonjës të shtetit, si oficerë policie, drejtorë, ish-shefa policie etj.

“Ka afera të rënda posaçërisht për naftën ku Berisha, Meta kanë bër kërdinë, kanë varfëruar Shqipërinë me privatizime të paligjshme ne sektorin e naftes të cilat arrijnë deri në 3 miliard euro dëm. Spak meqë e ka filluar mbarë, po luan një rol edhe nga pikpamja strategjike. Kur luan shah hedh ushtarët pastaj kuajt dhe pastaj mbreteresha dhe mbreti. Mbretin dhe mbretëreshën i dimë, janë Berisha dhe Meta dhe familjet e tyre. Këto grupe kriminale që i ka mbajtur politika, kta ishin krahu i armatosur i mbretit dhe Ilir Meta porosiste vrasjen e vëllait të ish-deputetit Ndoka dhe ai u vra” tha avokati.

Advertisements

Ai ka deklaruar se këta do t’i nxjerrin zbuluar vetë ata të cilët kanë kryer krimet dhe janë penduar. Akuza të rënda, avokati ka hedhur edhe për ish-drejtorët e policive ose efektivë të policisë të cilët ai shprehet se kanë kryer vrasje me dorën e tyre dhe më pas deklarohen dhe ftohen si opinionistë ose analistë nëpër studio televizive. Avokati ka përmendur disa dosje krimesh në të cilat figurojnë këta persona bashkë me Metën dhe ish-kryeministrin Berisha.

“CEZ-DIA ka 3 viktima dhe një të zhdukur që janë urdhëruar nga këta që e bënë aferën e CEZ-DIAs, plus një mori vrasjesh për korrupsion kështu që vlersoj që SPAK e ka filluar dhe nisur mbarë,do shkoj te objektivi themelor i saj sepse SPAK e filloi në 2019 me kallëzimet që kishte. U krijua për ato dosje që ishin atje, vrasjet e Haklajve me persona të akuzuar dhe bashkëpuntorë me Berishen dhe 19 të tjerë. Po i vazhdon hetimet për të si hetimet e 21 janarit të Gërdecit” tha Beqiraj.

You may also like