E trishte/ Mbyll sytë përgjithmonë aktori i njohur (Emri+Foto)

by editor

Louis Gossett Jr., i parë që fitoi një Oscar për aktorin dytësor dhe një fitues Emmy për rolin e tij në mini-serialin televiziv “Roots” (Poots), ka vdekur. Ai ishte 87 vjeç.

“Me keqardhje të thellë konfirmojmë se babai ynë i dashur ndërroi jetë këtë mëngjes. Ne dëshirojmë t’i falënderojmë të gjithë për ngushëllimet e tyre në këtë kohë. Ju lutemi respektoni privatësinë e familjes gjatë kësaj kohe të vështirë,” tha familja e aktorit në një deklaratë.

Gossett ndoqi Universitetin e Nju Jorkut me një bursë për basketboll dhe dramë. Së shpejti ai ishte duke aktruar dhe kënduar në shfaqje televizive të drejtuara nga David Susskind, Ed Sullivan, Red Buttons, Merv Griffin, Jack Parr dhe Steve Allen.

Gossett u shfaq në dhjetëra filma dhe shfaqje televizive, duke përfshirë adaptimin filmik të “A Raisin in the Sun” të Lorraine Hansberry (1961) dhe spektakle në ekran të madh si “The Deep” (1977).

Ai fitoi një Emmy për rolin e skllavit të vjetër Fiddler në miniserialin kryesor të ABC “Roots” (1977), duke luajtur në tre nga tetë episodet e programit. Ai bëri një kthesë të paharrueshme në fund të karrierës në “Watchmen” (2019) të HBO-së, duke luajtur një ish-vigjilent të njohur si Drejtësia me kapuç.

You may also like