“Nëse doni paqe, përgatituni për luftë”- Paralajmërimi i Presidentit të Bjellorusisë: Po armatosim djemtë dhe vajzat tona…

by editor

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë të martën se shteti i tij “nuk dëshiron të luftojë” por “është duke u përgatitur për luftë”.

“Nëse doni paqe, përgatituni për luftë”, ka deklaruar Lukashenko, raportoi AP.

“Ne po përgatitemi për luftë, jemi duke i mësuar djemtë dhe vajzat tona, jemi duke i armatosur ata”, ka shtuar ai.

Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë ka thënë të martën se ka nisur stërvitjet e njësive të mbrojtjes në kufijtë me shtetet anëtare të NATO-s, Lituaninë dhe Poloninë.

Bjellorusia është një aleat i ngushtë i Rusisë, e cila e ka lejuar atë që t’i mbajnë disa prej armëve nukleare në territorin e saj.

Lukashenko po ashtu e ka lejuar Kremlinin që ta përdorë territorin e saj për të dërguar trupat në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022.

You may also like