Sa shumë pak shanse për Shqipërinë ndaj Kroacisë, zbuloni parashikimin e superkopjuterit të Opta-s

by editor

Kompania e specializuar e statistikave Opta ka publikuar së fundmi edhe statistikat për sa i përket parashikimit të duelit Kroaci-Shqipëria që do të zhvillohet ditën e nesërme prej orës 15:00.

Advertisements

Kroacia është favorit i madh për këtë duel, duke mposhtur Shqipërinë në 62.9% të simulimeve para ndeshjes në superkompjuter Opta.

Advertisements

Humbja e Shqipërisë kundër Italisë në ndeshjen e parë ishte humbja e parë që nga marsi 2023, duke i dhënë fund një serie shtatë ndeshjesh të pamposhtur në ndeshje të tilla (4 fitore, 3 barazime).

Kroacia ka humbur tre nga pesë ndeshjet e fundit, po aq humbje sa në 29 ndeshjet e mëparshme.

Pasi të dyja pësuan humbje në hapat e tyre përkatëse të Grupit B, Kroacia dhe Shqipëria do të shpresojnë për një reagim pozitiv kur të përballen në Hamburg për ndeshjen e së mërkurës.

Kjo do të jetë përballja e parë mes Kroacisë dhe Shqipërisë në çdo kompeticion, megjithëse sipas parashikimeve të Opta-s, do të jetë skuadra e Dalic do të festojë fitoren pas rënies së bilbilit të mërkurën. Shqipëria ka fituar vetëm një nga 10 ndeshjet e saj të fundit kur u përball me një kombëtare për herë të parë, duke mundur Ishujt Faroe 3-1 në qershor 2023.

You may also like