Vëllai i Azgan Mërnicës i vrau të birin, Selimi: Na kërcënojnë çdo ditë

by editor

Vrasja e policit solli edhe njëherë në vëmendje historinë e Dukate Selimi, nënës së 23-vjeçarit Florian Selimi i vrarë më 2019 nga Ker Mërnica, vëllai i vrasësit të efektit të forcave “Shqiponjë” dhe nga Sadri Selaci. Autorët u dënuan me 19 vite burgim, por nëna e Selimit pretendon se nuk e mori kurrë drejtësinë e saj.

E ftuar në një studio televizive, nëna e 23-vjeçarit të ndjerë ka deklaruar se familja e saj kërcënohej vazhdimisht nga familjarë të Mërnicës. Ajo theksoi se edhe aktualisht familjarë të Mërnicës gjuajnë natën me breshëri automatiku në ajër, duke i përdorur në vend të fishekzjarrëve.

“Fatkeqësisht gjërat erdhën nga mosfunksionimi i policisë në atë zonë. Ne e kemi treguar në polici, por kjo e fundit nuk të merr as kallëzimin. Ne kemi pasur kërcënime me armë, aty kërcet arma natën si në ’97. Në vend të fishekzjarrëve ata përdorin automatik me breshëri dhe aktualisht”, tha ajo.

Dukate Selimi u shpreh më tej se familja e Mërnicës dhe familjarë të tjerë të tyre, ishin tepër problematikë në zonë dhe jo pak herë vidhnin edhe bagëtitë e bashkëfshatarëve.

“Kur kam shkuar në Sulaj të Fierit shkova të mbushja ujë dhe në momentin që ka ardhur një vendali, hiqe bidonin se erdhi kosovari. Pastaj jemi përplasur me ta, nuk ja kemi lëshuar rrugën, sepse ata vidhnin bagëtitë në stallë. Nëse na i kanë marrë, kemi shkuar ua kemi marrë”, rrëfeu ajo.

Dukate Selimi risolli edhe njëherë në vëmendje momentin kur bashkëshorti ka gjetur të vrarë djalin, dhe ruajtjen e trupit të tij nga dy fëmijët e mitur të fisit Mërnica.

“Djali ishte duke rregulluar makinën nuk e dinte që kishte agresor që do e vriste. Kam komunikuar në 9 pa 8 minuta. Ai ka qenë duke rregulluar gomën e makinës dhe ka qenë me cigare në gojë në momentin që e kanë goditur me grusht në fytyrë dhe i ka rënë dhe cigarja në tokë të cilën e kemi gjetur dhe e kemi mbajtur. Edhe syzet i kemi gjetur ne, njollat e gjakut i kemi gjetur ne, letrën që është lënë në kanal e kemi gjetur ne.

Policia e Shtetit nuk ka ndërhyrë fare për të bërë asnjë kërkim.

Në 9 e pak e kam telefonuar dhe nuk ka dalë, i kam telefonuar disa herë, por thash mos është duke punuar.

I thashë burrit që djali nuk e ngre telefonin, ka shkuar burri me motor dhe ka gjetur dy çuna të fisit të tyre duke para poshtë urës. Kishin lënë dy fëmijë ku po ndaloj trupi i djalit tim se e kishin hedhur në kanal.

Kur i ka pyetur burri a e keni parë Florianin, kanë thën jo. Por burri e ka kuptuar menjëherë skenën që kemi të bëjmë me vrasje. se ne e kemi ditur që ata do hakmerren se djali më thoshte mami ata më shohin keq, me egërsi. Kisha dhe parandjenjën që djalin do e vrisnin. Unë erdha në Tiranë, e çova në punë, por fatkeqësisht kisha burrin dhe vjehrrën në Fier dhe u shkëputa dhe unë pastaj. U mundova ta largoja, por u kthyem prapë. E kisha parandjenjën se do ma vrisnin”, përfundoi ajo.

You may also like