Tërmeti në Tajvan, momenti kur shkëmbi gjigand shkëputet nga mali dhe zë poshtë makinën

by editor

Advertisements

Ky është momenti befasues kur një makinë në Tajvan u përplas nga një gur i madh, teksa shoferët u larguan në mënyrë dramatike ndërsa para tyre rrëshqiste dheu. Rrëshqitja ndodhi pas një tërmeti me magnitudë 7.4 që tronditi vendin ishull të mërkurën. Kamera e shoferit kapi tmerrin teksa peizazhi filloi të dridhej në një rrugë në veri të provincës Hualien më 3 prill, duke bërë që copa të mëdha shkëmbi të rrëzoheshin nga një mal.

Në klip, makinat ndalojnë shpejt dhe fillojnë të kthehen prapa, ndërsa tërmeti në mënyrë të dukshme fillon të tundë kamerën, por një automjet goditet nga një gur i madh, shumë më i madh se ai dhe përplaset pas një muri.Që nga tërmeti, Tajvani është goditur nga më shumë se 300 pasgoditje ‘të tmerrshme’, duke lënë rreth 700 njerëz ose të bllokuar ose të zhdukur ndërsa ekipet e shpëtimit vazhdojnë përpjekjet e dëshpëruara për të siguruar njerëzit e bllokuar në tunelet e autostradës.

Advertisements

You may also like